لوگو آسایش خدمات

آسایش خدمات

تعمیر و سرویس لوازم خانگی

آدرس دفتر ما

مشهد، امام خمینی 60

تعمیر برد کولر گازی

تعمیر برد کولر گازی
298
13 مارس 2022
مدیر سایت

کولرهای گازی در فصل بهار و تابستان یکی از پرطرفدارترین لوازم برقی‌ها می‌باشند. در برخی موارد برد کولر گازی شما دچار مشکل می‌شود که باید عیب یابی برد کولر گازی انجام شود و سپس به تعمیر برد کولر گازی بپردازید. اسایش در این مقاله به آموزش عیب یابی و تعمیر برد کولر گازی می‌باشد جهت یادگیری با ما همراه باشید.

برد کولر گازی چیست؟

برد کولر گازی چیست؟ در پاسخ باید بگویم که یکی از مهم ترین قسمت‌های کولر گازی برد آن می‌باشد.
برد های کولر گازی مانند مغز انسان عمل می‌کند یعنی هر کاری که کولر گازی انجام دهد باید دستور آن را برد صادر کند.
در صورتی که برد دچار مشکل شود هیچ دستوری برای کار کردن کولر گازی صادر نمی‌شود و باعث از کار افتادن کولر گازی به صورت کلی خواهد شد.
برد الکترونیکی ارتباط مستقیم با برق دارد.

در صورتی که کولر گازی شما نیاز به عیب یابی و تعمیر دارد مواظب باشید که این کار را به دست افراد آماتور نسپارید چرا که باعث بروز مشکلات جدید تری در کولر گازی شما خواهد شد.
بهتر است این کار را به دست افراد حرفه ای بسپارید تا به بهترین شکل ممکن عیب یابی و تعمیر کولر گازی را برای شما انجام دهند.

برد کولر گازی

عیب یابی برد کولر گازی

برد کولر گازی یکی از حساس و پیچیده ترین قسمت‌های کولر گازی می‌باشد که در این بخش می‌خواهیم شما را با عیب یابی برد های کولر گازی آشنا کنیم تا در صورت بروز مشکل بتوانید خودتان عیب یابی و تعمیر برد کولر گازی را انجام دهید.

خرابی رله اصلی (پاور)

رله به یک سوئیچ الکترومکانیکی برد کولر گازی گفته می‌شود که تشکیل شده از چند کنتاکت و بوبین می‌باشد.
در صورتی که رله خراب شود تاثیر مستقیمی‌روی کارکرد کمپرسور و فن کولر گازی می‌گذارد که برای تعمیر پنل کولر گازی رله را از روی برد خارج کنید و سپس به کمک آمپرمتر آن را تست کنید اگر مشکل نداشت قسمت دیگری را بررسی کنید.

برد کولر گازی

سوختن آی سی

اگر مشکل کولر گازی شما از رله آن نبود سپس برای عیب یابی برد کولر گازی باید آی سی ULN2003 را بررسی کنید تا مطمئن شوید ایراد از برد است یا خیر.
زمانی که با استفاده از کمپرسور متوجه شدید مشکل از آن است می‌توانید آی سی را تعویض کنید.

ترانسفورماتور و رگولاتور

ترانسفورماتور و رگولاتور یکی از قطعات روی برد است که برق ورودی به دستگاه را از 220 ولت به 12 یا 24 ولت تبدیل می‌کند.
در صورتی که این قطعه را بررسی کردید و متوجه شدید که سوخته است می‌توانید آن را با استفاده از دستگاه لحیم به آرامی‌جدا کنید و سپس یک ترانسفورماتور جدید به جای آن بگذارید و آن را به درستی روی برد لحیم کاری کنید.

برد اسپیلت

مادون قرمز

از دیگر خدمات کولر گازی خاموش و روشن شدن آن به وسیله کنترل از را دور می‌باشد که عملکرد به وسیله مادون قرمز انجام می‌شود.
مادون قرمز در قسمت جلویی پنل قرار گرفته و به وسیله یک سیم بر روی برد نصب می‌شود.
در صورتی که کنترل شما کار نکرد می‌توانید عیب یابی برد کولر گازی را انجام دهید و آن سیم که مادون قرمز را به برد وصل می‌کند بررسی کنید تا اگر قطع شده بود آن را وصل کنید و تعمیر پنل کولر گازی خود را انجام دهید.

Rate this post

درخواست سرویس و تعمیر از آسایش


    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *